O vlasti Slovákov

Slovensko leží v strednej Európe, je vnútrozemským štátom. Zo všetkých európskych štátov je najviac vzdialené od mora a zo všetkých morí je Slovensku najbližšie Jadranské more - od hranice Bratislava - Rusovce je to kratšia vzdialenosť  k chorvátskemu prístavu Rijeka (361km) ako meria Slovensko od západu na východ (429 km). 

Na Slovensku sa nachádza stred Európy. Je  nad obcou Kremnické Bane pri kostole sv. Jána Krstiteľa. Veža kostola má zemepisné súradnice 48°45´s.z.š. a 18°55´v.z.d. a informácia o tom, je na  tabuli na balvane pri kostole. 

Aj keď takých miest, kde sa údajne nachádza stred Európy je viac (na Ukrajine, v Bielorusku, či v Litve), pretože presný výpočet nie je jednoznačný, je to jedna zo zaujímavostí Slovenska.

Od 24. júla 1996 je územie Slovenska rozdelené na územné a správne celky.

Územné celky sú samosprávne jednotky - obce a vyššie územné celky.

Správne celky sú kraje a okresy.

Na Slovensku je 8 krajov:

BratislavskýTrnavskýNitrianskyTrenčianskyBanskobystrickýŽilinskýPrešovský a Košický.

Všetky kraje sa nazývajú podľa svojho sídla - krajského mesta:

BratislavaTrnavaNitraTrenčínBanská BystricaŽilinaPrešovKošice.

 

Na Slovensku môžeš navštíviť veľa ďalších krásnych miest aj dediniek, v ktorých je veľa historických pamiatok a zaujímavostí.

Je tu veľké množstvo múzeí, galérií, hradov a zámkov. Nájdeš tu mestské pamiatkové rezervácie aj rezervácie ľudovej architektúry.

 

Slovensko má krásnu prírodu, žije tu veľa chránených živočíchov aj rastlín. Okrem živočíchov sú chránené aj celé lokality - sú to  chránené krajinné oblasti, národné parky, prírodné rezervácie, prírodné pamiatky, národné prírodné pamiatky, prírodné výtvory.

Národných parkov je na Slovensku 9: Tatranský národný park (TANAP), Pieninský národný park (PIENAP), Národný park Nízke Tatry (NAPANT), Národný park Slovenský raj, Národný park Malá Fatra, Národný park Poloniny, Národný park Muránska planina, Národný park Slovenský kras, Národný park Veľká Fatra.

Chránených krajinných oblastí je 14. 


Partneri

 Poľsko

 Srbsko

 Chorvátsko

 Maďarsko

 Rumunsko

 Ukrajina

 Česko

 Slovinsko

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 0 návštevníkov.