Košice

Košice ako metropola východu je druhým najväčším mestom na Slovensku. V septembri 2008 bolo mesto Košice ako prvé na Slovensku ocenené prestížnym titulom "Európske hlavné mesto kultúry". Európske hlavné mesto kultúry je prestížny titul, ktorý na podnet gréckej ministerky kultúry Meliny Mercouri. Košice porazili v druhom kole Prešov, Martin aj Nitru. Rozhodla o tom medzinárodná 13-členná komisia.

   MAPA mesta                         ERB mesta               MESTO KOŠICE

                        

Mesto Košice, je druhé najväčšie mesto SR. Nachádza vo východnej časti Slovenska, neďaleko hraníc s Maďarskom (20 km), Ukrajinou (80 km) a Poľskom (90 km). Výhodná poloha urobila v minulosti z Košíc dôležitý bod na obchodných cestách, dnes je kľúčovou hospodárskou aglomeráciou, ale aj križovatkou dopravných trás, k čomu prispieva železničný uzol a medzinárodné letisko.

Košice sú prvým európskym mestom, ktoré získalo vlastnú erbovú listinu. V roku 1369 ju panovník Ľudovít Veľký udelil po prvýkrát právnickej osobe - mestu Košice. Ďalšie prvenstvo sa spája so športom - v Košiciach v prvú októbrovú nedeľu štartuje najstarší európsky a druhý najstarší svetový maratón - Medzinárodný maratón mieru (založený v roku 1924). Dóm sv. Alžbety je najvýchodnejšou gotickou katedrálou v Európe. Historické centrum je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou v Slovenskej republike. Najstaršia stredná škola v strednej Európe bola založená takisto v Košiciach - v roku 1872 Stredná priemyselná škola strojnícka. Na území mesta je rozlohou najväčšia zoologická záhrada v strednej Európe (288 hektárov) a rozlohou najväčšia slovenská botanická záhrada s najväčšou zbierkou kaktusov v bývalom Československu. Detská železnica v Čermeľskom údolí je najstaršou a jedinou na Slovensku ďalej čítaj na: http://www.kosice.sk/clanok.php?sekcia=vseobecne_info).

Mnohým obyvateľom západného Slovenska sa pri vyslovení názvu mesta  Košice zväčša vybaví Preslávený Lunik IX, rómske sídlisko plné špiny a neprispôsobivých obyvateľov. Alebo podnik košických železiarní, ktoré sú ekonomickým ťahúňom regiónu a vďaka nim v minulosti udržiavané kontakty s východnými krajinami pomáhali rozvíjať túto časť. Alebo to bude tretia vec, prekrásne historické centrum, pre ktoré obhliadku istotne „premrháte“ viac, než len pár hodín prechádzok.

V okolí Košíc sa nachádzajú ložiská magnezitu a uránovej rudy. Priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo 8,4 - 8,7 °C. Pred povodňami chránia mesto priehrady na Hornáde Ružín I a Ružín II. Cez mesto preteká aj rieka Ida. Postupne sa do Hornádu, ktorý preteká východnou časťou mesta, vlievajú potoky Myslavský a Čermeľ. V mestskom zastupiteľstve Košíc je celkovo 80 poslancov. Poslanci sa volia priamo podľa proporcionálneho princípu veľkosti jednotlivých mestských častí. Primátor sa volí každé štyri roky. Zaujímavosťou mesta je najstaršia mestská hromadná doprava na území Slovenska. Dopravný podnik tu bol už od roku 1891. Štátne divadlo v Košiciach sa zaraďuje medzi 5 najkrajších divadelných budov v strednej Európe. Jeho krása je naozaj impozantná. V meste môžete nájsť aj skutočný poklad a to 2920 mincí z rôznych krajín Európy a z rôznych období ako aj dvojkilogramovú zlatú renesančnú reťaz. Tento poklad sa nachádza vo Východoslovenskom múzeu. Košice sú mestom kde nájdete množstvo múzeí rôznych druhov. Dokonca aj Slovenské technické múzeum. V tomto múzeu nájdete aj planetárium. Košická zoo je svojou rozlohou jedna z najväčších zoo v strednej Európe (http://kosice.name/).

POZNÁVAJ MESTO KOŠICE


Partneri

 Poľsko

 Srbsko

 Chorvátsko

 Maďarsko

 Rumunsko

 Ukrajina

 Česko

 Slovinsko

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 0 návštevníkov.