Štátne symboly Slovenskej republiky

štátna vlajka

Skladá sa z troch pozdĺžnych pruhov – bieleho, modrého a červeného. Pruhy sú rovnakej šírky, usporiadané pod sebou. Na prednej polovici listu štátnej vlajky sa nachádza štátny znak (rovnako vzdialený od horného, dolného a predného okraja). Výška štátneho znaku sa rovná polovici výšky štátneho znaku, jeho lem je biely, nepoužíva sa žiadna obrysová linka.

 

 štátny znak

Na  červenom ranogotickom štíte je postavený dvojitý strieborný kríž vztýčený na strednom vyvýšenom vŕšku modrého trojvŕšia. Driek a ramená kríža sú rozšírené a vhĺbené, vrchy, na ktorých kríž stojí sú oblé.

 

 štátna pečať:

Je okrúhla s priemerom 45 mm. V jej strede je vyobrazený štátny znak. Farby znaku sú vyznačené heraldickým šrafovaním. Okolo štátneho znaku je umiestnený kruhopis Slovenská republika, v jheo dolnej časti je lipový lístok.

 

štátna hymna:

1. Nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú.

    Zastavme ich bratia,

    nech sa ony stratia,

    Slováci ožijú.

2. To Slovensko naše posiaľ tvrdo spalo,

    ale blesky hromu

    vzbudzujú ho k tomu,

    aby sa prebralo.

Autorom textu  slovenskej hymny je  Janko Matuška (* 1822  +1877 v Dolnom Kubíne). Nápev je zo slovenskej ľudovej piesne   „Kopala studienku“. Prvýkrát ju spievali študenti Ľudovíta Štúra pri ich ceste z Bratislavy do Levoče, kam bol Ľudovít Štúr preložený z bratislavského lýcea v roku 1844. Pieseň ako prvý notovo zapísal 16. marca 1843 A. H. Krčméry a v roku 1864 prvýkrát zharmonizoval hudobný skladateľ Ján Levoslav Bella. V roku 1930 sa jej prvá sloha stala súčasťou štátnej hymny Československej republiky. V roku 1992 zakotvila Ústava SR ako hymnu Slovenskej republiky jej prvé dve slohy.

Janko Matuška

 


Partneri

 Poľsko

 Srbsko

 Chorvátsko

 Maďarsko

 Rumunsko

 Ukrajina

 Česko

 Slovinsko

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 0 návštevníkov.